6. 2. 2020 Od jakubes 0

Zvětšení u dalekohledu

Aneb, jak číst hodnoty uvedené u dalekohledů

Máte u přístroje uvedeno například 10×42, nebo 8×50, případně 7-21×50 ?

První číslo je vždy násobek zvětšení . Zjednodušeně řečeno, čím větší, tím lepší. To však platí jen u kvalitní optiky. Optimální zvětšení pro ostré vykreslení obrazu je od 6 do 10 x . Pro pozorování pohybujících se objektů, jako je zvěř, pohybující se objekty, lidé, ptáci apod. se se hodí nejlépe modely s větším zorným polem. Pomohou Vám lépe zachytit pozorovaný objekt a snáze s nimi udržíte stabilitu obrazu.

Dalekohledy s větším zvětšením – mají menší zorné pole, ale nabízí lepší přiblížení a rozlišovací schopnost pro pozorování detailů. Ve spojení s kvalitní optikou skvěle poslouží pro pozorování statických objektů , budov, nebo pátrání v terénu.

Dalekohledy se zvětšením 12 a více:  pro stabilní obraze je lepší je opřít o pevnou podložku, případně umístit na stativ, protože pozorování z ruky nemusí být komfortní a chvění rukou se přenáší do obrazu. K modelům se zvětšením 16x a více se dají dokoupit klasické stativy, nebo malé tripody.

Modely s proměnlivým zvětšením – ZOOMOVÉ:  poskytují veliký rozsah přiblížení. Na jednu stranu jde o univerzální dalekohledy pro široké spektrum úkolů, na druhou stranu jsou náchylnější na poškození kvůli mechanickým součástem zoomu.

Binokulárni dalekohledy

Druhý údaj za X znamená průměr objektivu ( mm) : zjednodušeně lze říci , že čím vyšší je toto číslo, tím větší je světelnost dalekohledu. Menší průměry jsou používané zvláště u turistických dalekohledů. Jednak kvůli skladnosti ale i proto, že tento typ se používá v běžném světelném prostředí. Dalekohledy s větší světelností (50, 70 i více) jsou používané u loveckých , nebo pozorovacích dalekohledů, kde je se počítá s jejich použitím za šera, úsvitu nebo všeobecně horších světelných podmínek.