Historie

Lidé, badatelé , starověcí dobyvatelé i námořnící si již od dávných dob přáli získat výhodu nad protivníkem, zvěří, přírodou..

Jeden z prvních dalekohledů sestrojil kolem roku 1600 holandský vynálezce Hans Lippersey. Následně byly jeho poznatky zdokonalil světoznámý Galileo Galiei a učinil s ním celou řadu převratných objevů a pozorování mimozemských těles. Prvními dalekohledy tedy byly hvězdářské modely. Prošly bouřlivým vývojem na kterém se podílely takové vědecké kapacity, jako byl Johanes Keppler nebo Isaac Newton.

Jejich konstrukce a velikost ale nebyla příliš vhodná pro použití v terénu. Postupem času vzniká potřeba vyrobit dalekohledy menší, které by mohli nosit vojevůdci nebo mořeplavci stále při sobě. Vznikají tak monokulární výsuvné modely, které známe všichni nejen z filmů o pirátech z Karibiku. Tyto modely byly určeny pro pozorování jedním okem. Ne proto, že by většina pirátů měla jen jedno oko, ale protože technologie binokulárních přístrojů byla vynalezena až o něco později. Triedr, (binokulár) využívá soustavu optických hranolů, byl totiž vynalezen až o více než sto let později.