Hvězdářské dalekohledy

Tyto modely stály na začátku největších objevů lidstva a i Vám mohou odhalit tajemná zákoutí vesmíru…

Hvězdářské dalekohledy ( teleskopy) se rozdělují podle konstrukce na :
 

Refraktory – neboli čočkové dalekohledy
 v těchto modelech je obraz přenášen tzv. refrakcí, tedy lomem. Objektiv je tvořen čočkami a poskytuje stejně ostrý obraz v celé ploše zorného pole. Jejich výhodou je vysoká mechanická odolnost celého systému. Snesou tak i nešetrné zacházení v terénu, nebo dětském pokoji.

 Reflektory – zrcadlové dalekohledy
 U tohoto vzniká odrazem od zrcadel, kterými je tvořen jeho objektiv. Jeho výhodou je zpravidla nižší cena , má ostrý obraz a kvalitní vykreslení. Vzhledem ke specifické konstrukci je s ním nutno zacházet opatrněji.

Co můžete sledovat astrodalekohledy ?

Kvalitní hvězdářské dalekohledy umožňují sledovat souhvězdí, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Samozřejmostí je pozorování planet naší sluneční soustavy , měsíce a daslších těšles. Pro tyto účely je k řadě modelů dodáváno rozsáhlé příslušenství, jako jsou hvěšzdné mapy, sluneční a měsíční filtry a mnoho dalších doplňků.

Podle čeho vybrat hvězdářský dalekohled ?

  • určete si , co chcete primárně sledovat – zda si vystačíte s pozorováním kráterů na měsíci, nebo se chcete podívat do vzdálenějších koutů sluneční soustavy ?
  • budete mít dalekohled postaven na jednom místě, nebo ho chcete převážet a měl by tak být skladnější ?
  • chcete k výrobku rozsáhlé příslušenství jako jsou azimutární montáže, kompasy, filtry , nebo Vám stačí jen dalekohled ?
  • určete si cenovou hranici, do které se chcete vejít
  • chcete li pozorovat méně jasné objekty (mlhoviny, souhvězdí atd. jsou vhodnější modely s větší světelností – průměrem objektivu
  • dalekohledy s užším průměrem jsou ideální pro pozorování měsíce a nejbližších planet, díky stabilitě obrazu a šíři zorného pole
  • počítejte s tím, že dalekohledy s velmi vysokým zvětšením mají zase užší zorné pole.