Binokuláry

jsou nejrozšířenější skupinou dalekohledů. Mají široké možnosti využití ve všech odvětvích lidské činnosti. Malé kapesní triedry jsou vhodné pro každého turistu a dobrodruha, speciální výkonné modely používají lovci a myslivci. Vysoce kvalitní binokulární dalekohledy najdete ve vojenské výbavě, příslušenství policejních, nebo záchranných složek.

Turista si zde vybere kompaktní model, který nezabere moc místa v batohu. Lovec, nebo myslivec zase zvolí kvalitní typ s dobrou světelností pro pozorování za zhoršených světelných podmínek. Ten kdo chce pozorovat například letadla si koupí dalekohled se zoomem a možostí montáže na stativ.

Na českém trhu najdete několik značek, které svou kvalitou výrazně předčí ostatní. Jde zejména o NIKON, BRESSER, YUKON, DELTA, FOMEI, MEADE a další.

Lovecké dalekohledy se vyznačují vysokou světelností, dobrou ergonomií a loveckým designem. Mnoho z nich má pogumovanou povrchovou úpravu, antireflexní vrstvu čoček a třeba i kamuflážní barecné provedení.

Turistické modely –  zde je kladen důraz hlavně na váhu, která zpravidla nepřesahuje 650 gr . Měly by být dobře sbalitelné a odolné proti otřesům a dalšímu poškození. Vše za podmínek zachování kvalitního obrazu.